Jak se hodit po svátcích do formy?

3. 1. 2019

Bojíte se po Vánocích postavit na váhu nebo se nasoukat do svých oblíbených džín? Cítíte se jako kulička, která nemůže ani projít dveřmi? Nezoufejte. Svátky klidu a míru jste si užili, tak je čas zajet opět do starých kolejí a začít pracovat na tom, abyste se opět cítili ve svém těle skvěle! Vždyť plavková sezóna za chvíli zaklepe na dveře.

Zařadit pravidelný pohyb, upravit jídelníček nebo dokonce zařadit půst? To vše jsou plusové body, které vám pomohou k lepšímu zdraví a vitalitě, a jako bonus vám bude jistě shození těch přebytečných pár kilo, které jste pojídáním vánočních dobrůtek nabrali.

Zapoť se alespoň třikrát týdně!

Tím nemyslím studené kapky potu na pravidelné pondělní poradě, ale zařazení jedné hodiny aktivního pohybu alespoň tři dny v týdnu. Najděte si sport, který vás bude bavit a u kterého si vyčistíte hlavu. Běh, svižné procházky, posilovna, skupinové lekce, tanec – to vše se počítá! Když k tomu přidáte ještě dobíhání tramvaje a každodenní výšlap schodů do 5. patra do vašeho bytu v činžáku, můžete si pogratulovat.

Hlavně pravidelně!

Koupit si permanentku na oblíbenou zumbu nebo funkční trénink vůbec není špatný nápad. Nastavte si do diáře pravidelné návštěvy sportovních center a nevynechávejte. Znáte to – jednou se vám nebude chtít a zase sklouznete do stavu pohodlnosti, kdy si po práci zajdete raději na pořádnou večeři či kafíčko se zákuskem, než se zbavit toho ošklivého špíčku, co vám vylézá z kalhot. 

Povánoční rychlé diety? Blbost! Cestou je spíše racionální a zdravá strava.

Prolévat se litry odvodňujícího čaje, nebo celý den chroupat jen mrkev? Myslíte si, že to je udržitelný směr, který zvládnete držet několik týdnů a ještě u toho zhubnout? Možná pár kilo shodíte, ale jakmile se vrátíte k jídlu, které vám skutečně zaplní žaludek, tradá – všechno máte zase zpět i s nějakým větším bonusem.

Vsaďte raději na zdravou stravu, bez cukru a bílé mouky. Jezte pravidelně, do pocitu polosyta, zaplňte své talíře zeleninou, bílkovinou, zdravými tuky a komplexními sacharidy.

Chuť na sladké? Nakoučujte se, abyste mohli říct „NE“!

Když vás přepadne chuť na sladké, kterého jste si v posledních dnech užívali jistě hojně, napijte se raději vody a v hlavě si zkuste říct: „Co mi to přinese, když sním ten zbytek cukroví?“ Představte si sami sebe, jak nazí stojíte sami před sebou. Líbíte se sami sobě? Pokud ano, tak si ten vanilkový rohlíček klidně dejte.  V opačném případě si raději kousněte do mrkve a těšte se na parádní zdravou večeři, kterou si poskládáte z kvalitních potravin.

Půstem ke zdraví

Chcete mít alespoň jeden den pocit plochého bříška? Očistěte své tělo půstem. Touto dobrovolnou restrikcí jídla pročistíte a ulevíte svému zažívacímu ústrojí, nabijete tělo energií a zbavíte se tělního balastu. Jednodenní „hladovka“ ještě nikomu neublížila, tak proč to nevyzkoušet? Můžete to brát jako výzvu k pokoření sebe sama, nejste přeci otrokem jídla!

Hlavně zlehka

Den před plánovaným půstem zařaďte lehčí jídelníček (zeleninu, ovoce, obiloviny), dejte si lehkou večeři. Druhý den ráno začněte sklenicí vlažné vody s citronem, uvařte si bylinkové čaje (kopřiva, pampeliška, bříza) a ty popíjejte během dne společně s čistou vodou. V tento den nevykonávejte fyzicky ani psychicky náročnou práci, mentálně odpočívejte a běžte brzy spát. Další den si dopřejte opět lehký jídelníček a postupně se vraťte ke zdravému a racionálnímu stravování.

 

Nejnovější aktuality

Výživou na lepší zotavení po operaci

Výživou na lepší zotavení po operaci

Máte za sebou operaci nebo vás teprve čeká? Chcete po ní rychleji zregenerovat a pomoci tak svému tělu, aby se dostalo opět do kondice? Pokud nechcete sáhnout po chemických tabletkách urychlujících hojení, zkuste najít sílu v přirozených potravinách. Enzymy - to je oč...

Cviky na pánevní dno a prevence proti inkotinenci

Cviky na pánevní dno a prevence proti inkotinenci

Únik moči postihuje každou 4. ženu, nejčastěji okolo věku 45 let. S ohledem na dnešní životní styl se však stále setkáváme i s mladší věkovou skupinou, která tímto problémem trpí. Spouštěčem může být nadváha, nedostatečná nebo nevhodná pohybová aktivita, oslabené...

Očista od nikotinu pomocí 8 potravin

Očista od nikotinu pomocí 8 potravin

Pokud se pokoušíte přestat kouřit, nebo už dokonce nekouříte, může vám příroda pomoci dostat jedy z cigaret pryč z těla. Stačí, když přidáte některé druhy ovoce či zeleniny do jídelníčku. Kuřáků jsou v Česku asi dva miliony, to znamená, že touto závislostí trpí téměř...

Desatero proti chřipce a nachlazení

Desatero proti chřipce a nachlazení

Časy plískanic a chladného počasí jsou tady a s ním se jistě hodí i pár rad, jak se ubránit nachlazení a chřipce, která na nás nyní číhá na každém rohu. V těchto měsících si musíme především chránit naši oslabenou energii a posilovat vnitřní teplo. Základem pro to je...

Podzimní “céčková” bomba

Podzimní “céčková” bomba

Rakytník řešetlákový je hustě větvený trnitý keř, který dorůstá do výšky až deseti metrů. Pyšní se obsahem cenných látek a vitamínů, které jsou pro člověka velice prospěšné. A co je ještě pro tyto ostře oranžové bobulky typické? Jsou dokonce antidepresivní a...