Výživou na lepší zotavení po operaci

14. 12. 2018

Máte za sebou operaci nebo vás teprve čeká? Chcete po ní rychleji zregenerovat a pomoci tak svému tělu, aby se dostalo opět do kondice? Pokud nechcete sáhnout po chemických tabletkách urychlujících hojení, zkuste najít sílu v přirozených potravinách. Enzymy – to je oč tu běží.

Klíčovou roli hrají enzymy, díky kterým je tělo schopné rychle regenerovat, rychleji hojit rány a jizvy, enzymy nám přirozeně dokážou prodloužit život. V jakých potravinách je tedy můžeme najít a co vlastně ty enzymy jsou? 

Enzymy jsou bílkovinné látky nacházející se v každé živé hmotě. Rostlinné i živočišné. V našem těle urychlují chemické reakce, čímž jsou pro nás životně důležité.  Všechny biologické pochody v našem těle jsou na enzymech závislé. Bez nich by jednoduše nebyl život.

Existují 3 druhy enzymů: TRÁVÍCÍ, METABOLICKÉ, EXOGENNÍ.

Trávící a metabolické enzymy jsou tzv. endogenní. Narodíme se s určitou zásobou těchto enzymů, které se ale časem postupně vyčerpávají, především nevhodným životním stylem, špatnou životosprávou, stresem a celkovým nešetrným zacházením s našim tělem. Zvýšený příjem enzymů ze „syrové“ potravy naopak zpomaluje toto vyčerpávání. Proč ze syrové? Enzymy jsou totiž ničeny veškerou tepelnou úpravou (pasterizací, vařením nad 50C). 

„Délka života je nepřímo úměrná rychlosti, s jakou se vyčerpává enzymový potenciál organismu. Zvýšený příjem enzymů z potravy zpomaluje toto vyčerpávání.“
– základní postulát enzymové výživy; Enzymová výživa (Pragma 2007), Dr. Edward Howell

 Druhou skupinou jsou exogenní enzymy, které získáváme z potravy a naše tělo si je neumí samo vyrobit. 

 

1. TRÁVÍCÍ ENZYMY 

Nachází se v trávícím traktu a jejich úkolem je rozložit přijatou stravu na jednodušší částice tak, aby za pomoci metabolických enzymů mohlo použít stravu na stavbu a obnovu tkání, a využít ji jako energii.

2. METABOLICKÉ ENZYMY

Přirozeně se vyskytují v našem organismu. Chod a údržba našeho těla je jejich náplní práce. Díky metabolickým enzymům rosteme, vyvíjíme se, myslíme, zkrátka naše tělo díky nim funguje jako dokonale sestrojený mechanismus.

3. EXOGENNÍ ENZYMY

Tento typ enzymů přijímáme pouze syrovou stravou. Ničí se pasterizací, vařením a další veškerou tepelnou úpravou.

Operace, zranění, hojení, podpora imunity

Pro rychlejší regeneraci a hojení se vyplatí doplňovat enzymy v podobě doplňků stravy, které efektivně odstraní zbytky odumřelých tkání po úrazech a zajistí rychlejší rekonvalescenci poškozených tkání, přispějí i k posílení imunity, či jako podpůrný prostředek k lepšímu zvládnutí psychické a fyzické zátěže. Spoustu enzymů můžeme ale nalézt i v přirozené stravě. V jakých potravinách konkrétně?

1. ZELENÝ JEČMEN 

Obsahuje 24 enzymů, 12 minerálů a další stopové prvky, 13 vitamínů, aminokyseliny, antioxidanty. Pomáhá udržovat celkové fyzické i psychické zdraví organismu. Vitamíny aktivující enzymy pomáhají zvyšovat imunitu, předcházet nemocem a patologickým stavům.

2. BOBULOVINY (angrešt, rybíz, borůvky, maliny, ostružiny, brusinky, arónie, jahody)

Čistí organismus a jsou zdrojem mnoha cenných vitamínů a minerálů, posilují metabolismus. Jedná se o silné antioxidanty díky vysokému podílu vitamínu C.

3. GOJI – KUSTOVNICE ČÍNSKÁ

Dle tradiční čínské medicíny prodlužuje život, zpomaluje proces stárnutí, posiluje obranyschopnost a imunitu těla. Dokáže zastavit růst nádorů a celkově působí protizánětlivě.

4. KLÍČKY

V klíčcích nalezneme největší obsah živin a prospěšných látek, vysoký obsah antioxidantů, proteinů. Mají preventivní, léčivé a regenerační účinky.

5. MED

Mimo vitamínu B12 a vitamínů rozpustných v tucích (A, E, D, K) obsahuje všechny další vitamíny, minerály, enzymy i koenzymy.

Pokud do své stravy zahrnete jakoukoliv syrovou zeleninu, ovoce, semínka a ořechy, dostanete tak do svého těla velké množství enzymů podporující zdravé a správné fungování těla. V době potřeby zvýšené regenerace navyšte množství těchto potravin, dbejte na dostatečný přísun tekutin a odpočinku. Nespěchejte. Tělo samo ví, kdy je připraveno vrátit se do běžného provozu a samo vás na to upozorní. Dejte mu čas. 

Článek vznikl ve spolupráci s Vím co jím

Nejnovější aktuality

Sportovně – relaxační víkend duben 2020

Sportovně – relaxační víkend duben 2020

Chceš zažít kupu srandy, zábavu při cvičení, relax ve wellnessu, odpočinout si od svého chlapa nebo prostě jen na chvíli vypnout? Tak pojeď se mnou a s partou super lidí na sportovní víkend. Bude cvičení, procházka, dobré jídlo, fitko, víno, legrace.  Cvičíme 17.-...

Houbami na imunitu!

Houbami na imunitu!

Na podzim jsou sice naše lesy plné báječných hříbků a hřibů, které skvěle chutnají v celé škále různých receptů, ale věděli jste, že existují i houby, díky kterým můžeme skvěle posílit naše zdraví? Nepochází bohužel z našich luhů a hájů, jsou trochu exotičtějšího...

3 nejčastější chyby v jídelníčku dietářky

3 nejčastější chyby v jídelníčku dietářky

Věčné diety? To jsou stále ty stejné chyby, stále ty stejné otázky..... Jo-jo efekty vám nejsou cizí, zhubnete, pak zase přiberete. Trpí tak nejen vaše tělo, ale i psychika. Jaké jsou nejčastější chyby při dietě? Vynechání večeře Největší chybu, kterou můžete v dietě...

Cviky na dlouhé cestování

Cviky na dlouhé cestování

I s přicházejícím podzimem často odjíždíme na naše zasloužené dovolené, kde se těšíme na odpočinek. Před tím než ale ulehneme pod slunečník na pláž, nebo vyšlápneme na pořádnou túru, nás čeká někdy mnoha hodinová cesta do místa pobytu. Někomu se při představě dlouhého...

Jak na ochablé paže? Zacvič si mé cviky!

Jak na ochablé paže? Zacvič si mé cviky!

Krásné paže nepotřebujeme jen do letních šatů, ale měli bychom na nich pracovat po celý rok. Všímáte si na ulici žen, které mají pevné naposilované paže? Nic jim "neplandá", když se chytnout v MHD za madla, nic jim neforemně "nelítá" při každém rychlejším pohybu....