Desatero proti chřipce a nachlazení

23. 10. 2018

Časy plískanic a chladného počasí jsou tady a s ním se jistě hodí i pár rad, jak se ubránit nachlazení a chřipce, která na nás nyní číhá na každém rohu. V těchto měsících si musíme především chránit naši oslabenou energii a posilovat vnitřní teplo. Základem pro to je vhodná a vyvážená strava, dostatek tepla a odpočinku. Jaké konkrétní rady se nám můžou hodit jako prevence podzimních rýmiček?

1. Zaměřte se na povrch těla. Noste nejen teplé oblečení, ale opatrujte své tělo i zevnitř

Proč je tělo na podzim a v zimě náchylnější k onemocnění? Vše souvisí s naší vnitřní energií. Ta se  totiž nyní ukládá ke spánku a regeneruje se. Z tohoto důvodu je nutné dostat tuto energii na povrch a cíleně vytvářet energetické brnění. Jak? Prohřejte si nohy v lavoru s horkou vodou, oblast ledvin prohřejte suchým teplem, například o topení, nahřátou solí v plátěném pytlíku.

 

2. Uvařte si zázvorový čaj

Radou starých Číňanů je uvařit si zázvor. I když proces vaření zničí některé vitamíny, má stále uvařený zázvor lepší zdravotní účinky než ten syrový. Dle tradiční čínské medicíny ho nakrájejte  na plátky, svařte, ale už k němu nepřidávejte med ani citron. 

3. Když jste nemocní, zapomeňte na citrón!

U již propuknutého nachlazení nebo chřipky nepodáváme citrón. Jeho kyselost v boji s nemocí prospívá a také vtahuje do těla takovou energii, kterou se naopak snažíme dostat ven.

4. Dopřejte si teplé snídaně

 V chladném období bychom se měli zaměřit na vytvoření vnitřního tepla. Zaměřte se na konzumaci potravin, které přirozeně zahřívají organismus (vejce, skořice, zázvor, bazalka, rozmarýn, tymián, hřebíček, pepř, cibule, pórek, křen, česnek, hořčice, vývary) a také začněte svůj den teplou kaší. Ideální je jáhlová nebo jiná obilná. Skvělou volbou jsou i silné vývary. Během dne se doporučuje konzumovat kořeněná jídla.

5. Čerstvé ovoce a zeleninu si nechte raději až na léto

V zimě se čerstvé ovoce a zelenina nedoporučuje. Teď si možná budete klepat na čelo, ale skutečně je to tak. Ovoce a zelenina jsou přirozeně ochlazující potraviny a to tedy v zimě skutečně nepotřebujeme. Způsobují nedostatečné prokrvování cév a tím tak nedávají průchod imunitě, když potřebuje vyrazit do boje.

6. Poťte se!

Když se tělo potí, tak se uzdravuje. Vytlačuje špatnou energii zanesenou všemi škodlivinami (bakterie a viry) na povrch kůže a odtud z organismu pryč. Choďte pravidelně do sauny.

7. Chraňte si své tělo před chladem, nezapomínejte na ruce

Podle TČM do nás v létě vnikají bakterie a viry přes nos a ústa, v zimě za to může kůže. Stačí tedy chození bez ponožek nebo procházka v mrazu bez rukavic a můžeme si domů přinést nachlazení.

8. Zchlaďte svou mysl

Emoční vypětí v chřipkovém období tělu neprospívá. Přehřívá totiž náš organismus a společně s promrznutím nebo prochladnutím může přispět k rozvoji nemoci.

9. Moc nepracujte a více odpočívejte

Dopřejte si více odpočinku. Celá příroda se připravuje k zimnímu spánku, proto i my bychom měli v našich aktivitách polevit. Pokud je to možné, odsuňte náročné povinnosti až na jaro. 

10. Vyzkoušejte přírodní antibiotika

Pravidelně konzumujte potraviny, které mají antibiotické a antiseptické účinky. Zázvor, cibule, chilli, kurkuma, česnek, křen, jablko. Ze všech těchto ingrediencí lze připravit přírodní antibiotika jen tím, že je naložíte na několik týdnů do medu, případně domácího bylinkového sirupu. Pár lžiček denně jako prevence vašemu tělu prospěje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nejnovější aktuality

Jak se hodit po svátcích do formy?

Jak se hodit po svátcích do formy?

Bojíte se po Vánocích postavit na váhu nebo se nasoukat do svých oblíbených džín? Cítíte se jako kulička, která nemůže ani projít dveřmi? Nezoufejte. Svátky klidu a míru jste si užili, tak je čas zajet opět do starých kolejí a začít pracovat na tom, abyste se opět...

Výživou na lepší zotavení po operaci

Výživou na lepší zotavení po operaci

Máte za sebou operaci nebo vás teprve čeká? Chcete po ní rychleji zregenerovat a pomoci tak svému tělu, aby se dostalo opět do kondice? Pokud nechcete sáhnout po chemických tabletkách urychlujících hojení, zkuste najít sílu v přirozených potravinách. Enzymy - to je oč...

Cviky na pánevní dno a prevence proti inkotinenci

Cviky na pánevní dno a prevence proti inkotinenci

Únik moči postihuje každou 4. ženu, nejčastěji okolo věku 45 let. S ohledem na dnešní životní styl se však stále setkáváme i s mladší věkovou skupinou, která tímto problémem trpí. Spouštěčem může být nadváha, nedostatečná nebo nevhodná pohybová aktivita, oslabené...

Očista od nikotinu pomocí 8 potravin

Očista od nikotinu pomocí 8 potravin

Pokud se pokoušíte přestat kouřit, nebo už dokonce nekouříte, může vám příroda pomoci dostat jedy z cigaret pryč z těla. Stačí, když přidáte některé druhy ovoce či zeleniny do jídelníčku. Kuřáků jsou v Česku asi dva miliony, to znamená, že touto závislostí trpí téměř...

Podzimní “céčková” bomba

Podzimní “céčková” bomba

Rakytník řešetlákový je hustě větvený trnitý keř, který dorůstá do výšky až deseti metrů. Pyšní se obsahem cenných látek a vitamínů, které jsou pro člověka velice prospěšné. A co je ještě pro tyto ostře oranžové bobulky typické? Jsou dokonce antidepresivní a...