Desatero proti chřipce a nachlazení

23. 10. 2018

Časy plískanic a chladného počasí jsou tady a s ním se jistě hodí i pár rad, jak se ubránit nachlazení a chřipce, která na nás nyní číhá na každém rohu. V těchto měsících si musíme především chránit naši oslabenou energii a posilovat vnitřní teplo. Základem pro to je vhodná a vyvážená strava, dostatek tepla a odpočinku. Jaké konkrétní rady se nám můžou hodit jako prevence podzimních rýmiček?

1. Zaměřte se na povrch těla. Noste nejen teplé oblečení, ale opatrujte své tělo i zevnitř

Proč je tělo na podzim a v zimě náchylnější k onemocnění? Vše souvisí s naší vnitřní energií. Ta se  totiž nyní ukládá ke spánku a regeneruje se. Z tohoto důvodu je nutné dostat tuto energii na povrch a cíleně vytvářet energetické brnění. Jak? Prohřejte si nohy v lavoru s horkou vodou, oblast ledvin prohřejte suchým teplem, například o topení, nahřátou solí v plátěném pytlíku.

 

2. Uvařte si zázvorový čaj

Radou starých Číňanů je uvařit si zázvor. I když proces vaření zničí některé vitamíny, má stále uvařený zázvor lepší zdravotní účinky než ten syrový. Dle tradiční čínské medicíny ho nakrájejte  na plátky, svařte, ale už k němu nepřidávejte med ani citron. 

3. Když jste nemocní, zapomeňte na citrón!

U již propuknutého nachlazení nebo chřipky nepodáváme citrón. Jeho kyselost v boji s nemocí prospívá a také vtahuje do těla takovou energii, kterou se naopak snažíme dostat ven.

4. Dopřejte si teplé snídaně

 V chladném období bychom se měli zaměřit na vytvoření vnitřního tepla. Zaměřte se na konzumaci potravin, které přirozeně zahřívají organismus (vejce, skořice, zázvor, bazalka, rozmarýn, tymián, hřebíček, pepř, cibule, pórek, křen, česnek, hořčice, vývary) a také začněte svůj den teplou kaší. Ideální je jáhlová nebo jiná obilná. Skvělou volbou jsou i silné vývary. Během dne se doporučuje konzumovat kořeněná jídla.

5. Čerstvé ovoce a zeleninu si nechte raději až na léto

V zimě se čerstvé ovoce a zelenina nedoporučuje. Teď si možná budete klepat na čelo, ale skutečně je to tak. Ovoce a zelenina jsou přirozeně ochlazující potraviny a to tedy v zimě skutečně nepotřebujeme. Způsobují nedostatečné prokrvování cév a tím tak nedávají průchod imunitě, když potřebuje vyrazit do boje.

6. Poťte se!

Když se tělo potí, tak se uzdravuje. Vytlačuje špatnou energii zanesenou všemi škodlivinami (bakterie a viry) na povrch kůže a odtud z organismu pryč. Choďte pravidelně do sauny.

7. Chraňte si své tělo před chladem, nezapomínejte na ruce

Podle TČM do nás v létě vnikají bakterie a viry přes nos a ústa, v zimě za to může kůže. Stačí tedy chození bez ponožek nebo procházka v mrazu bez rukavic a můžeme si domů přinést nachlazení.

8. Zchlaďte svou mysl

Emoční vypětí v chřipkovém období tělu neprospívá. Přehřívá totiž náš organismus a společně s promrznutím nebo prochladnutím může přispět k rozvoji nemoci.

9. Moc nepracujte a více odpočívejte

Dopřejte si více odpočinku. Celá příroda se připravuje k zimnímu spánku, proto i my bychom měli v našich aktivitách polevit. Pokud je to možné, odsuňte náročné povinnosti až na jaro. 

10. Vyzkoušejte přírodní antibiotika

Pravidelně konzumujte potraviny, které mají antibiotické a antiseptické účinky. Zázvor, cibule, chilli, kurkuma, česnek, křen, jablko. Ze všech těchto ingrediencí lze připravit přírodní antibiotika jen tím, že je naložíte na několik týdnů do medu, případně domácího bylinkového sirupu. Pár lžiček denně jako prevence vašemu tělu prospěje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nejnovější aktuality

Jak na ochablé paže? Zacvič si mé cviky!

Jak na ochablé paže? Zacvič si mé cviky!

Krásné paže nepotřebujeme jen do letních šatů, ale měli bychom na nich pracovat po celý rok. Všímáte si na ulici žen, které mají pevné naposilované paže? Nic jim "neplandá", když se chytnout v MHD za madla, nic jim neforemně "nelítá" při každém rychlejším pohybu....

Jak se správně hýbat v kanceláři?

Jak se správně hýbat v kanceláři?

Jelikož mnozí z nás mají sedavé zaměstnání a stráví na kancelářské židli několik hodin denně, je důležité nejen pravidelné protažení svalů, ale i správné nastavení pracovního místa. Nebojte se využívání ergonomických pomůcek, jako je židle, podložka pod zápěstí,...

Krok za krokem…aneb zůstaň nohama na zemi

Krok za krokem…aneb zůstaň nohama na zemi

Naši průvodci životem, díky kterým můžeme poznávat svět. Provází nás životem, stojíme na zemi, chodíme, běháme a jsme svobodní. Můžeme vyběhnout a vyjít kam se nám zachce. Dvě malá chodidla, která nesou váhu celého těla. Našim nohám bychom měli věnovat více péče,...

Jak se vyspat do růžova?

Jak se vyspat do růžova?

Správná spánková hygiena podporuje spánek a následnou regeneraci organismu. Po probuzení bychom se měli cítit svěží a odpočatí, plní energie. Znáte přísloví „spánek je nejlepší lékař“? Kvalitní hluboký spánek totiž regeneruje všechny buňky našeho těla, zpomaluje...

Under booty…aneb cviky na problematickou spodní část zadku

Under booty…aneb cviky na problematickou spodní část zadku

Pojmem under booty můžeme označit oblast na zadní straně těla, která se nachází přímo mezi hýžděmi a hamstringy (viz. obrázek :-)).  U cviků se proto zaměřte především na posílení zadní strany stehen a hýždí. Skvělými cviky jsou veškeré varianty zanožování, dřepů,...