Podzimní “céčková” bomba

14. 10. 2018

Rakytník řešetlákový je hustě větvený trnitý keř, který dorůstá do výšky až deseti metrů. Pyšní se obsahem cenných látek a vitamínů, které jsou pro člověka velice prospěšné. A co je ještě pro tyto ostře oranžové bobulky typické? Jsou dokonce antidepresivní a protinádorové. Teď na podzim je jeho čas, nepropásněte ho!

 Citróník severu

Rakytník má rád písčité a drobně kamenité, zásadité i neutrální půdy. Roste zejména v teplejších oblastech, ale snáší dobře i chlad. Z keře se dají využít plody, olej, ale také listy a větve. 
Plody obsahují asi 7% oleje, cukry, pektiny, třísloviny, velké množství vitamínu C, vitamíny skupiny B, dále vitamíny A, D, F, K a P. V listech i větvičkách je složení obsahových látek podobné, ale o trochu v menším množství. 

Rakytníkový olej je doslova přírodní koncentrát vitamínů. Tato tmavě oranžová tekutina má své specifické aroma i chuť. Obsahuje alkaloid hippphein, ze kterého vzniká biologicky aktivní hormon serotonin. Tento hormon štěstí a radosti působí antidepresivně a i protinádorově.

Olej působí regeneračně při popáleninách a omrzlinách, je velmi efektivní v léčbě kožních nemocí. Dokáže tlumit bolesti, podporuje hojení ran, vnitřně léčí žaludeční vředy a má protisklerotické působení. Celkově podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti stresu, detoxikuje organismus a reguluje krevní oběh. 
U oleje byl zjištěn baktericidní účinek na zlatého stafylokoka, hemolytického streptokoka a tyfu. Olej podporuje růst vlasů, svůj význam má v gynekologii. 
Plody rakytníku můžete konzumovat jak syrové, tak i sušené. Konzumací plodů rakytníku můžeme pomoci k regeneraci oční rohovky a při terapii očních nemocí. 
Plody se využívají při anginách, nachlazeních, nemocech pohlavního ústrojí, zánětu močových cest a chřipkách, ale i při pracovní a sportovní zátěži. 
Větve a listy se použijí ve formě nálevu proti rýmě, listy můžeme použít při revma a dně. Odvarem můžeme omývat vlasy – posilují je a eliminují vypadávání. 

 

Jak a kdy tento zázrak sklízet?

Na trnitých větývkách drží tento plod velice pevně. Při trhání se většinou plody rozmačkají a drahocenná šťáva vyteče. Proto se doporučuje sklízet až při mínusových teplotách k zachování celého plodu. 

 Jak konzumuji rakytník já? Zcela jednoduše. Čerstvé plody do snídaňové kaše, smoothie s jiným druhem ovoce 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nejnovější aktuality

Jak se hodit po svátcích do formy?

Jak se hodit po svátcích do formy?

Bojíte se po Vánocích postavit na váhu nebo se nasoukat do svých oblíbených džín? Cítíte se jako kulička, která nemůže ani projít dveřmi? Nezoufejte. Svátky klidu a míru jste si užili, tak je čas zajet opět do starých kolejí a začít pracovat na tom, abyste se opět...

Výživou na lepší zotavení po operaci

Výživou na lepší zotavení po operaci

Máte za sebou operaci nebo vás teprve čeká? Chcete po ní rychleji zregenerovat a pomoci tak svému tělu, aby se dostalo opět do kondice? Pokud nechcete sáhnout po chemických tabletkách urychlujících hojení, zkuste najít sílu v přirozených potravinách. Enzymy - to je oč...

Cviky na pánevní dno a prevence proti inkotinenci

Cviky na pánevní dno a prevence proti inkotinenci

Únik moči postihuje každou 4. ženu, nejčastěji okolo věku 45 let. S ohledem na dnešní životní styl se však stále setkáváme i s mladší věkovou skupinou, která tímto problémem trpí. Spouštěčem může být nadváha, nedostatečná nebo nevhodná pohybová aktivita, oslabené...

Očista od nikotinu pomocí 8 potravin

Očista od nikotinu pomocí 8 potravin

Pokud se pokoušíte přestat kouřit, nebo už dokonce nekouříte, může vám příroda pomoci dostat jedy z cigaret pryč z těla. Stačí, když přidáte některé druhy ovoce či zeleniny do jídelníčku. Kuřáků jsou v Česku asi dva miliony, to znamená, že touto závislostí trpí téměř...

Desatero proti chřipce a nachlazení

Desatero proti chřipce a nachlazení

Časy plískanic a chladného počasí jsou tady a s ním se jistě hodí i pár rad, jak se ubránit nachlazení a chřipce, která na nás nyní číhá na každém rohu. V těchto měsících si musíme především chránit naši oslabenou energii a posilovat vnitřní teplo. Základem pro to je...