Podzimní “céčková” bomba

14. 10. 2018

Rakytník řešetlákový je hustě větvený trnitý keř, který dorůstá do výšky až deseti metrů. Pyšní se obsahem cenných látek a vitamínů, které jsou pro člověka velice prospěšné. A co je ještě pro tyto ostře oranžové bobulky typické? Jsou dokonce antidepresivní a protinádorové. Teď na podzim je jeho čas, nepropásněte ho!

 Citróník severu

Rakytník má rád písčité a drobně kamenité, zásadité i neutrální půdy. Roste zejména v teplejších oblastech, ale snáší dobře i chlad. Z keře se dají využít plody, olej, ale také listy a větve. 
Plody obsahují asi 7% oleje, cukry, pektiny, třísloviny, velké množství vitamínu C, vitamíny skupiny B, dále vitamíny A, D, F, K a P. V listech i větvičkách je složení obsahových látek podobné, ale o trochu v menším množství. 

Rakytníkový olej je doslova přírodní koncentrát vitamínů. Tato tmavě oranžová tekutina má své specifické aroma i chuť. Obsahuje alkaloid hippphein, ze kterého vzniká biologicky aktivní hormon serotonin. Tento hormon štěstí a radosti působí antidepresivně a i protinádorově.

Olej působí regeneračně při popáleninách a omrzlinách, je velmi efektivní v léčbě kožních nemocí. Dokáže tlumit bolesti, podporuje hojení ran, vnitřně léčí žaludeční vředy a má protisklerotické působení. Celkově podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti stresu, detoxikuje organismus a reguluje krevní oběh. 
U oleje byl zjištěn baktericidní účinek na zlatého stafylokoka, hemolytického streptokoka a tyfu. Olej podporuje růst vlasů, svůj význam má v gynekologii. 
Plody rakytníku můžete konzumovat jak syrové, tak i sušené. Konzumací plodů rakytníku můžeme pomoci k regeneraci oční rohovky a při terapii očních nemocí. 
Plody se využívají při anginách, nachlazeních, nemocech pohlavního ústrojí, zánětu močových cest a chřipkách, ale i při pracovní a sportovní zátěži. 
Větve a listy se použijí ve formě nálevu proti rýmě, listy můžeme použít při revma a dně. Odvarem můžeme omývat vlasy – posilují je a eliminují vypadávání. 

 

Jak a kdy tento zázrak sklízet?

Na trnitých větývkách drží tento plod velice pevně. Při trhání se většinou plody rozmačkají a drahocenná šťáva vyteče. Proto se doporučuje sklízet až při mínusových teplotách k zachování celého plodu. 

 Jak konzumuji rakytník já? Zcela jednoduše. Čerstvé plody do snídaňové kaše, smoothie s jiným druhem ovoce 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nejnovější aktuality

Jak na ochablé paže? Zacvič si mé cviky!

Jak na ochablé paže? Zacvič si mé cviky!

Krásné paže nepotřebujeme jen do letních šatů, ale měli bychom na nich pracovat po celý rok. Všímáte si na ulici žen, které mají pevné naposilované paže? Nic jim "neplandá", když se chytnout v MHD za madla, nic jim neforemně "nelítá" při každém rychlejším pohybu....

Jak se správně hýbat v kanceláři?

Jak se správně hýbat v kanceláři?

Jelikož mnozí z nás mají sedavé zaměstnání a stráví na kancelářské židli několik hodin denně, je důležité nejen pravidelné protažení svalů, ale i správné nastavení pracovního místa. Nebojte se využívání ergonomických pomůcek, jako je židle, podložka pod zápěstí,...

Krok za krokem…aneb zůstaň nohama na zemi

Krok za krokem…aneb zůstaň nohama na zemi

Naši průvodci životem, díky kterým můžeme poznávat svět. Provází nás životem, stojíme na zemi, chodíme, běháme a jsme svobodní. Můžeme vyběhnout a vyjít kam se nám zachce. Dvě malá chodidla, která nesou váhu celého těla. Našim nohám bychom měli věnovat více péče,...

Jak se vyspat do růžova?

Jak se vyspat do růžova?

Správná spánková hygiena podporuje spánek a následnou regeneraci organismu. Po probuzení bychom se měli cítit svěží a odpočatí, plní energie. Znáte přísloví „spánek je nejlepší lékař“? Kvalitní hluboký spánek totiž regeneruje všechny buňky našeho těla, zpomaluje...

Under booty…aneb cviky na problematickou spodní část zadku

Under booty…aneb cviky na problematickou spodní část zadku

Pojmem under booty můžeme označit oblast na zadní straně těla, která se nachází přímo mezi hýžděmi a hamstringy (viz. obrázek :-)).  U cviků se proto zaměřte především na posílení zadní strany stehen a hýždí. Skvělými cviky jsou veškeré varianty zanožování, dřepů,...