Podzimní „céčková“ bomba

14. 10. 2018

Rakytník řešetlákový je hustě větvený trnitý keř, který dorůstá do výšky až deseti metrů. Pyšní se obsahem cenných látek a vitamínů, které jsou pro člověka velice prospěšné. A co je ještě pro tyto ostře oranžové bobulky typické? Jsou dokonce antidepresivní a protinádorové. Teď na podzim je jeho čas, nepropásněte ho!

 Citróník severu

Rakytník má rád písčité a drobně kamenité, zásadité i neutrální půdy. Roste zejména v teplejších oblastech, ale snáší dobře i chlad. Z keře se dají využít plody, olej, ale také listy a větve. 
Plody obsahují asi 7% oleje, cukry, pektiny, třísloviny, velké množství vitamínu C, vitamíny skupiny B, dále vitamíny A, D, F, K a P. V listech i větvičkách je složení obsahových látek podobné, ale o trochu v menším množství. 

Rakytníkový olej je doslova přírodní koncentrát vitamínů. Tato tmavě oranžová tekutina má své specifické aroma i chuť. Obsahuje alkaloid hippphein, ze kterého vzniká biologicky aktivní hormon serotonin. Tento hormon štěstí a radosti působí antidepresivně a i protinádorově.

Olej působí regeneračně při popáleninách a omrzlinách, je velmi efektivní v léčbě kožních nemocí. Dokáže tlumit bolesti, podporuje hojení ran, vnitřně léčí žaludeční vředy a má protisklerotické působení. Celkově podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti stresu, detoxikuje organismus a reguluje krevní oběh. 
U oleje byl zjištěn baktericidní účinek na zlatého stafylokoka, hemolytického streptokoka a tyfu. Olej podporuje růst vlasů, svůj význam má v gynekologii. 
Plody rakytníku můžete konzumovat jak syrové, tak i sušené. Konzumací plodů rakytníku můžeme pomoci k regeneraci oční rohovky a při terapii očních nemocí. 
Plody se využívají při anginách, nachlazeních, nemocech pohlavního ústrojí, zánětu močových cest a chřipkách, ale i při pracovní a sportovní zátěži. 
Větve a listy se použijí ve formě nálevu proti rýmě, listy můžeme použít při revma a dně. Odvarem můžeme omývat vlasy – posilují je a eliminují vypadávání. 

 

Jak a kdy tento zázrak sklízet?

Na trnitých větývkách drží tento plod velice pevně. Při trhání se většinou plody rozmačkají a drahocenná šťáva vyteče. Proto se doporučuje sklízet až při mínusových teplotách k zachování celého plodu. 

 Jak konzumuji rakytník já? Zcela jednoduše. Čerstvé plody do snídaňové kaše, smoothie s jiným druhem ovoce 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nejnovější aktuality

Sportovně – relaxační víkend duben 2020

Sportovně – relaxační víkend duben 2020

Chceš zažít kupu srandy, zábavu při cvičení, relax ve wellnessu, odpočinout si od svého chlapa nebo prostě jen na chvíli vypnout? Tak pojeď se mnou a s partou super lidí na sportovní víkend. Bude cvičení, procházka, dobré jídlo, fitko, víno, legrace.  Cvičíme 17.-...

Houbami na imunitu!

Houbami na imunitu!

Na podzim jsou sice naše lesy plné báječných hříbků a hřibů, které skvěle chutnají v celé škále různých receptů, ale věděli jste, že existují i houby, díky kterým můžeme skvěle posílit naše zdraví? Nepochází bohužel z našich luhů a hájů, jsou trochu exotičtějšího...

3 nejčastější chyby v jídelníčku dietářky

3 nejčastější chyby v jídelníčku dietářky

Věčné diety? To jsou stále ty stejné chyby, stále ty stejné otázky..... Jo-jo efekty vám nejsou cizí, zhubnete, pak zase přiberete. Trpí tak nejen vaše tělo, ale i psychika. Jaké jsou nejčastější chyby při dietě? Vynechání večeře Největší chybu, kterou můžete v dietě...

Cviky na dlouhé cestování

Cviky na dlouhé cestování

I s přicházejícím podzimem často odjíždíme na naše zasloužené dovolené, kde se těšíme na odpočinek. Před tím než ale ulehneme pod slunečník na pláž, nebo vyšlápneme na pořádnou túru, nás čeká někdy mnoha hodinová cesta do místa pobytu. Někomu se při představě dlouhého...

Jak na ochablé paže? Zacvič si mé cviky!

Jak na ochablé paže? Zacvič si mé cviky!

Krásné paže nepotřebujeme jen do letních šatů, ale měli bychom na nich pracovat po celý rok. Všímáte si na ulici žen, které mají pevné naposilované paže? Nic jim "neplandá", když se chytnout v MHD za madla, nic jim neforemně "nelítá" při každém rychlejším pohybu....