Jak rozvíjet svůj emocionální talent a motivaci? Trenéři ducha i těla vědí.

23. 8. 2018

Nadání k určitým věcem má každý. Velkou roli ale hraje odvaha a motivace, se kterou k dané věci přistupujeme. Motivace je hnacím motorem celého chtění. Toužíte po něčem, ale do ničeho se vám nechce? Bez pořádné dávky motivace stejně neuspějete. Jak si tedy vypěstovat přirozenou motivaci a rozvinout tak svůj emocionální talent?

Dle knihy od Dana Millana – Škola pokojného bojovníka (Mistrovství těla ducha) si emocionální talent vytváříme nejen díky motivaci, ale také s podporou vlastní vůle, aniž bychom hleděli na to, jak se v danou chvíli právě cítíme. Emocionální energie souvisí s motivací a vytváří tak kritický impulz, který popožene člověka k cíli: tento impulz je nazýván motivací. Umění něčeho dosáhnout se dá naučit. Stačí jen ovládat své emoce a ukázat je v tu pravou chvíli. Jak toho dosáhnout?

Zbavte se napětí

Mysl klade na tělo břemeno ve formě napětí. Pokud chcete snížit stresové břímě z napětí, můžete si vyzkoušet následující cvičení, které se dá charakterizovat jako “napni se, oklepej, nadechni se a uvolni”. Jak na něj?

Na pár vteřin napněte své tělo, jak nejvíce to půjde. Zpevněte všechny svaly, setrvejte v této pozici a pravidelně dýchejte. Po třech až pěti vteřinách se uvolněte a mírně oklepejte. Poté se vzpříma postavte a zhluboka dýchejte do břicha. Nechte do svého těla prostoupit hluboké uvolnění.

Tímto cvičením můžete eliminovat špatné emocionální návyky, které jste si vytvářely celá léta. Ať už se jedná o výbušné reakce na danou věc nebo vyslovení něčeho, čeho později můžete litovat.

Správně dýchejte a prociťujte

Způsob dýchání je klíčem k emocionálním stavům, protože reaguje na úroveň napětí, které v danou chvíli naše tělo pociťuje. Dechem propojujeme tělo a mysl, dechem ovlivňujeme náš hněv, žal nebo strach. Hněv se projevuje slabými nádechy a silnými přehnanými výdechy. Žal je typický křečovitým trhaným nádechem a lehkým výdechem. Strach může vést až k úplnému potlačení dechu.

Svoje emoce se můžeme naučit ovládat dechem. Nechte se inspirovat jogíny a mistry bojových umění, kteří kladou na dýchání veliký důraz. Jejich dech je plný, uvolněný a pomalý, proniká až hluboko do dutiny břišní. Právě tito lidé dokážou se svými emocemi velice dobře pracovat, a proto na mnohé z nás působí jako klidné a vyrovnané osoby.

Pokud se chcete naučit správně dýchat, posaďte se do uvolněné polohy se vzpřímenou páteří, uvolněte ramena a vnímejte jejich váhu. Ústa a oči mějte zavřené. Dýchejte volně ale zhluboka, nevyvíjejte žádnou námahu. Vnímejte pohyb břicha, které se při nádechu rozpíná do stran a směrem dolů a při výdechu se přirozeně stáhne. Toto cvičení provádějte deset minut a prožívejte svůj přirozený dech.

Myslíme nějak a chováme se jinak

Může se zdát, že základem zdraví může být rozpoznání emocionální překážky. Jako příklad si můžeme uvést pocit strachu. Pokud jsme svým strachem posedlí, můžeme ho až přehnaně zdramatizovat a čím více se ho snažíme odstranit, tím více tato emocionální překážka nabyde svého významu. U prociťování emocí máme vždy na vybranou. Pokaždé se můžeme rozhodnout, jak v daný moment budeme reagovat. V případě strachu se můžeme obávat, ale nemusíme se tak i chovat. Negativní myšlenky a pocity se nemusí nutně přemístit do tělesného napětí. Základem je své emoce ovládnout, vzpomenout si na správné dýchání a začít v běžném životě používat cvičení “napni se, oklepej, nadechni se a uvolni”. Zkusme se řídit myšlenkou: “hrdinové a zbabělci pociťují úplně stejný strach, rozdíl je ale v jejich chování.”

Nejnovější aktuality

Jak na ochablé paže? Zacvič si mé cviky!

Jak na ochablé paže? Zacvič si mé cviky!

Krásné paže nepotřebujeme jen do letních šatů, ale měli bychom na nich pracovat po celý rok. Všímáte si na ulici žen, které mají pevné naposilované paže? Nic jim "neplandá", když se chytnout v MHD za madla, nic jim neforemně "nelítá" při každém rychlejším pohybu....

Jak se správně hýbat v kanceláři?

Jak se správně hýbat v kanceláři?

Jelikož mnozí z nás mají sedavé zaměstnání a stráví na kancelářské židli několik hodin denně, je důležité nejen pravidelné protažení svalů, ale i správné nastavení pracovního místa. Nebojte se využívání ergonomických pomůcek, jako je židle, podložka pod zápěstí,...

Krok za krokem…aneb zůstaň nohama na zemi

Krok za krokem…aneb zůstaň nohama na zemi

Naši průvodci životem, díky kterým můžeme poznávat svět. Provází nás životem, stojíme na zemi, chodíme, běháme a jsme svobodní. Můžeme vyběhnout a vyjít kam se nám zachce. Dvě malá chodidla, která nesou váhu celého těla. Našim nohám bychom měli věnovat více péče,...

Jak se vyspat do růžova?

Jak se vyspat do růžova?

Správná spánková hygiena podporuje spánek a následnou regeneraci organismu. Po probuzení bychom se měli cítit svěží a odpočatí, plní energie. Znáte přísloví „spánek je nejlepší lékař“? Kvalitní hluboký spánek totiž regeneruje všechny buňky našeho těla, zpomaluje...

Under booty…aneb cviky na problematickou spodní část zadku

Under booty…aneb cviky na problematickou spodní část zadku

Pojmem under booty můžeme označit oblast na zadní straně těla, která se nachází přímo mezi hýžděmi a hamstringy (viz. obrázek :-)).  U cviků se proto zaměřte především na posílení zadní strany stehen a hýždí. Skvělými cviky jsou veškeré varianty zanožování, dřepů,...