Cesta ke štíhlejšímu tělu? Vědomé stravování.

23. 8. 2018

Soustředěnost, smyslové vnímání i naslouchání vlastnímu tělu pomůže změnit váš přístup k jídlu i sobě samému. Vědomé stravování není dieta, ale zaměřuje se na nevědomé aspekty týkající se stravovacích návyků. Pokud začnete jídlo vnímat, začnete žít zdravěji, můžete zhubnout, ale především pozitivně ovlivnit nejen tělo, ale i duši. 

Známe to všichni. Bezmyšlenkovitě během dne uzobáváme, při sledování televize “nevědomky” zdlábneme nějakou sladkost nebo pytlík chipsů, oběd jíme u pracovního stolu na místo řádné polední pauzy. Jídlu v dnešní hektické době nevěnujeme svoji pozornost, stihneme během něj další činnosti, jíme  ve spěchu, nekontrolovaně a nepozorně. Jídlem řešíme naše neúspěchy, komplexy, nadměrný tlak a stres.

Díky tomuto tzv. “emočnímu jedení”, které slouží k citové kompenzaci, se čím dál více zafixovává v těle spojení: stres = jídlo. Z opakovaného jednání se stává návyk a my dál tiše trpíme, přibíráme a pohybujeme se v začarovaném kruhu. Můžeme z něj ale vystoupit změnou našich zvyklostí. Stačí, když přeprogramujete svůj mozek tak, aby na negativní emoce reagoval jiným způsobem, než “zajedením” nepříjemné situace nebo myšlenek.

Vědomé stravování není dieta

Dieta je souhrn určitých pravidel, dává nám pocit, že máme svoje jídlo pod kontrolou, nenaučí nás nic o individuálních stravovacích návycích. Soustředí se pouze na vnější aspekty a ignoruje naše vnitřní “já” včetně signálů těla.

Vědomé stravování se naopak koncentruje na nevědomé aspekty týkající se našich stravovacích návyků. Jde o to, uvědomit si tělesné vjemy, myšlenky a pocity spojené s jídlem, abychom na ně mohli přiměřeně reagovat. Pokud totiž víme, kdy, proč, kde a jak jíme, můžeme své stravování regulovat, a to bez diet a všelijakých zákazů. Jídlo se pak stane naší radostí a smyslovým zážitkem. Všichni máme tento cit vrozený. Vezměme si například děti. Ty chtějí jídlo zkoumat, pozorují ho, ohmatávají, čichají k němu a ochutnávají ho. Nemají totiž ještě zažitá naučená pravidla a stravovací koncepty dospělých.

Co je vlastně tedy to vědomé stravování?

Základem je při jídle začít vnímat svoje pocity, myšlenky, fyzické projevy a reakce, soustředíme se na přítomný okamžik a učíme se získat kontrolu nad jídlem a svými pocity. Zapojíme všechny smysly – chuť, čich, zrak, hmat. Smysly nám pomáhají osvojit si nový přístup k jídlu i sobě samotným.

Zásada číslo jedna – cílené naslouchání svému tělu

Naše tělo k nám vysílá určité informace k tomu, abychom rozpoznali, zda se jedná o skutečný nebo emoční hlad. Najezte se, když pociťujete lehký závan hladu a ne po emočně vypjaté situaci. Vychutnávejte si jídlo všemi smysly, pozorně vnímejte jeho barvu, vůni, chuť. Jídlo řádně rozžvýkejte, nehltejte, ale věnujte mu pozornost.

Nejen že si uvědomíte, co jste to vlastně snědli, ale odborné studie dokazují, že větší pozornost při jídle vede i k nižšímu příjmu kalorií – tudíž můžete i zhubnout.

Nejnovější aktuality

Jak se hodit po svátcích do formy?

Jak se hodit po svátcích do formy?

Bojíte se po Vánocích postavit na váhu nebo se nasoukat do svých oblíbených džín? Cítíte se jako kulička, která nemůže ani projít dveřmi? Nezoufejte. Svátky klidu a míru jste si užili, tak je čas zajet opět do starých kolejí a začít pracovat na tom, abyste se opět...

Výživou na lepší zotavení po operaci

Výživou na lepší zotavení po operaci

Máte za sebou operaci nebo vás teprve čeká? Chcete po ní rychleji zregenerovat a pomoci tak svému tělu, aby se dostalo opět do kondice? Pokud nechcete sáhnout po chemických tabletkách urychlujících hojení, zkuste najít sílu v přirozených potravinách. Enzymy - to je oč...

Cviky na pánevní dno a prevence proti inkotinenci

Cviky na pánevní dno a prevence proti inkotinenci

Únik moči postihuje každou 4. ženu, nejčastěji okolo věku 45 let. S ohledem na dnešní životní styl se však stále setkáváme i s mladší věkovou skupinou, která tímto problémem trpí. Spouštěčem může být nadváha, nedostatečná nebo nevhodná pohybová aktivita, oslabené...

Očista od nikotinu pomocí 8 potravin

Očista od nikotinu pomocí 8 potravin

Pokud se pokoušíte přestat kouřit, nebo už dokonce nekouříte, může vám příroda pomoci dostat jedy z cigaret pryč z těla. Stačí, když přidáte některé druhy ovoce či zeleniny do jídelníčku. Kuřáků jsou v Česku asi dva miliony, to znamená, že touto závislostí trpí téměř...

Desatero proti chřipce a nachlazení

Desatero proti chřipce a nachlazení

Časy plískanic a chladného počasí jsou tady a s ním se jistě hodí i pár rad, jak se ubránit nachlazení a chřipce, která na nás nyní číhá na každém rohu. V těchto měsících si musíme především chránit naši oslabenou energii a posilovat vnitřní teplo. Základem pro to je...