Proč nehubneme, i když na sobě makáme?

19. 8. 2018

Hlídáte si nastavený redukční jídelníček, pravidelně cvičíte a přesto se ručička váhy nechce hnout směrem dolů? Hubnutí ovlivňuje spousta faktorů, o které by vás v první chvíli ani nenapadly. Chcete vědět, jaké to jsou?

Určitě to všichni jistě dobře známe – cvičíte o sto šest, stravu se snažíte dodržovat, a když si stoupnete na váhu nebo se obléknete do kalhot, které jste si schválně koupili o číslo menší, chce se vám brečet. Žádný pokrok, máte chuť se na to vykašlat a sníst tabulku čokolády, kterou jste si koupili na horší časy.

Pokud se vaše váha zastavila, může za to hodně faktorů. Jedním z nich je jistojistě pravděpodobně špatně nastavený jídelníček. Málo tuků nebo málo bílkovin a přemíra sacharidů? Nebo naopak sacharidy žádné, malé porce, velké porce, sacharidy po tréninku nebo před tréninkem? Kde je teda chyba?
Máte z toho jistě hlavu v pejru a už nevíte co dělat. Jasně, jídelníček tvoří zhruba 80 % úspěchu ve snaze mít hezčí tělo, ale roli hrají i další okolnosti. Jaké to jsou?

‼️ LŽETE SAMI SOBĚ ❓
Jídelníček přes týden dodržuji a o víkendu “ujedu”. To má za následek vynulování kalorického deficitu, o který jste se celý týden snažili.

‼️ METABOLICKÁ PŘIZPŮSOBIVOST VAŠEHO TĚLA ❓
Pokud máte nastavený redukční jídelníček a jste již moc dlouho v kalorickém deficitu, vaše tělo si na to prostě zvyklo. Hubnutí se tím zpomalí nebo úplně zastaví. Co tedy dělat?

  • zamyslet se nad tím, kolik hodin denně spím a jakou mám fyzickou aktivitu, vyhýbat se stresovým situacím
  • nebýt v kalorickém deficitu déle než 2 měsíce. Tělo si po této době potřebuje odpočinout. Navyšte si denní příjem kalorií alespoň na týden a pak se vraťte zpět do svého redukčního režimu. Dáte tím tělu impulz k novému spalování a hubnutí by se mělo opět nastartovat.

‼ NÍZKÝ “NEAT” ❓
NEAT znamená celkový součet energie, kterou spálíte díky každodennímu pohybu. A co z toho tedy vyplývá? Hledat každou vhodnou příležitost k pohybu! Vyběhnout schody, nejezdit autem a autobusem, chodit hodně pěšky, v práci se protahovat a procházet…prostě se hýbat!

‼ VLIV GENETIKY A EPIGENETIKY ❓
Genetika úzce souvisí s celkovou životosprávou a především je ovlivněna stravou rodičů a zejména stravou matky v těhotenství. Nevymlouvejte se ale na to “moje matka má velké boky, tak je mám taky”. Každý má možnost volby si své tělo vybojovat. Jen to nevzdát!

‼ NEMOCE A LÉKY ❓
Pravidelné užívání některých léků může ovlivňovat naše hubnoucí cíle. Jedná se především o antikoncepci, léky na štítnou žlázu, vysoký tlak, antidepresiva. Zkuste se poradit se svým lékařem o vhodné změně.
Ale nezoufejte. Zkuste zapřemýšlet nad výše uvedenými faktory a udělejte ve svém redukčním režimu nějakou změnu. Hlavně se nevzdávejte – “začít je snadné, ale vytrvat je umění”!

Držím vám palce 👍

Nejnovější aktuality

Jak na ochablé paže? Zacvič si mé cviky!

Jak na ochablé paže? Zacvič si mé cviky!

Krásné paže nepotřebujeme jen do letních šatů, ale měli bychom na nich pracovat po celý rok. Všímáte si na ulici žen, které mají pevné naposilované paže? Nic jim "neplandá", když se chytnout v MHD za madla, nic jim neforemně "nelítá" při každém rychlejším pohybu....

Jak se správně hýbat v kanceláři?

Jak se správně hýbat v kanceláři?

Jelikož mnozí z nás mají sedavé zaměstnání a stráví na kancelářské židli několik hodin denně, je důležité nejen pravidelné protažení svalů, ale i správné nastavení pracovního místa. Nebojte se využívání ergonomických pomůcek, jako je židle, podložka pod zápěstí,...

Krok za krokem…aneb zůstaň nohama na zemi

Krok za krokem…aneb zůstaň nohama na zemi

Naši průvodci životem, díky kterým můžeme poznávat svět. Provází nás životem, stojíme na zemi, chodíme, běháme a jsme svobodní. Můžeme vyběhnout a vyjít kam se nám zachce. Dvě malá chodidla, která nesou váhu celého těla. Našim nohám bychom měli věnovat více péče,...

Jak se vyspat do růžova?

Jak se vyspat do růžova?

Správná spánková hygiena podporuje spánek a následnou regeneraci organismu. Po probuzení bychom se měli cítit svěží a odpočatí, plní energie. Znáte přísloví „spánek je nejlepší lékař“? Kvalitní hluboký spánek totiž regeneruje všechny buňky našeho těla, zpomaluje...

Under booty…aneb cviky na problematickou spodní část zadku

Under booty…aneb cviky na problematickou spodní část zadku

Pojmem under booty můžeme označit oblast na zadní straně těla, která se nachází přímo mezi hýžděmi a hamstringy (viz. obrázek :-)).  U cviků se proto zaměřte především na posílení zadní strany stehen a hýždí. Skvělými cviky jsou veškeré varianty zanožování, dřepů,...