Proč nehubneme, i když na sobě makáme?

19. 8. 2018

Hlídáte si nastavený redukční jídelníček, pravidelně cvičíte a přesto se ručička váhy nechce hnout směrem dolů? Hubnutí ovlivňuje spousta faktorů, o které by vás v první chvíli ani nenapadly. Chcete vědět, jaké to jsou?

Určitě to všichni jistě dobře známe – cvičíte o sto šest, stravu se snažíte dodržovat, a když si stoupnete na váhu nebo se obléknete do kalhot, které jste si schválně koupili o číslo menší, chce se vám brečet. Žádný pokrok, máte chuť se na to vykašlat a sníst tabulku čokolády, kterou jste si koupili na horší časy.

Pokud se vaše váha zastavila, může za to hodně faktorů. Jedním z nich je jistojistě pravděpodobně špatně nastavený jídelníček. Málo tuků nebo málo bílkovin a přemíra sacharidů? Nebo naopak sacharidy žádné, malé porce, velké porce, sacharidy po tréninku nebo před tréninkem? Kde je teda chyba?
Máte z toho jistě hlavu v pejru a už nevíte co dělat. Jasně, jídelníček tvoří zhruba 80 % úspěchu ve snaze mít hezčí tělo, ale roli hrají i další okolnosti. Jaké to jsou?

‼️ LŽETE SAMI SOBĚ ❓
Jídelníček přes týden dodržuji a o víkendu “ujedu”. To má za následek vynulování kalorického deficitu, o který jste se celý týden snažili.

‼️ METABOLICKÁ PŘIZPŮSOBIVOST VAŠEHO TĚLA ❓
Pokud máte nastavený redukční jídelníček a jste již moc dlouho v kalorickém deficitu, vaše tělo si na to prostě zvyklo. Hubnutí se tím zpomalí nebo úplně zastaví. Co tedy dělat?

  • zamyslet se nad tím, kolik hodin denně spím a jakou mám fyzickou aktivitu, vyhýbat se stresovým situacím
  • nebýt v kalorickém deficitu déle než 2 měsíce. Tělo si po této době potřebuje odpočinout. Navyšte si denní příjem kalorií alespoň na týden a pak se vraťte zpět do svého redukčního režimu. Dáte tím tělu impulz k novému spalování a hubnutí by se mělo opět nastartovat.

‼ NÍZKÝ “NEAT” ❓
NEAT znamená celkový součet energie, kterou spálíte díky každodennímu pohybu. A co z toho tedy vyplývá? Hledat každou vhodnou příležitost k pohybu! Vyběhnout schody, nejezdit autem a autobusem, chodit hodně pěšky, v práci se protahovat a procházet…prostě se hýbat!

‼ VLIV GENETIKY A EPIGENETIKY ❓
Genetika úzce souvisí s celkovou životosprávou a především je ovlivněna stravou rodičů a zejména stravou matky v těhotenství. Nevymlouvejte se ale na to “moje matka má velké boky, tak je mám taky”. Každý má možnost volby si své tělo vybojovat. Jen to nevzdát!

‼ NEMOCE A LÉKY ❓
Pravidelné užívání některých léků může ovlivňovat naše hubnoucí cíle. Jedná se především o antikoncepci, léky na štítnou žlázu, vysoký tlak, antidepresiva. Zkuste se poradit se svým lékařem o vhodné změně.
Ale nezoufejte. Zkuste zapřemýšlet nad výše uvedenými faktory a udělejte ve svém redukčním režimu nějakou změnu. Hlavně se nevzdávejte – “začít je snadné, ale vytrvat je umění”!

Držím vám palce 👍

Nejnovější aktuality

Jak se hodit po svátcích do formy?

Jak se hodit po svátcích do formy?

Bojíte se po Vánocích postavit na váhu nebo se nasoukat do svých oblíbených džín? Cítíte se jako kulička, která nemůže ani projít dveřmi? Nezoufejte. Svátky klidu a míru jste si užili, tak je čas zajet opět do starých kolejí a začít pracovat na tom, abyste se opět...

Výživou na lepší zotavení po operaci

Výživou na lepší zotavení po operaci

Máte za sebou operaci nebo vás teprve čeká? Chcete po ní rychleji zregenerovat a pomoci tak svému tělu, aby se dostalo opět do kondice? Pokud nechcete sáhnout po chemických tabletkách urychlujících hojení, zkuste najít sílu v přirozených potravinách. Enzymy - to je oč...

Cviky na pánevní dno a prevence proti inkotinenci

Cviky na pánevní dno a prevence proti inkotinenci

Únik moči postihuje každou 4. ženu, nejčastěji okolo věku 45 let. S ohledem na dnešní životní styl se však stále setkáváme i s mladší věkovou skupinou, která tímto problémem trpí. Spouštěčem může být nadváha, nedostatečná nebo nevhodná pohybová aktivita, oslabené...

Očista od nikotinu pomocí 8 potravin

Očista od nikotinu pomocí 8 potravin

Pokud se pokoušíte přestat kouřit, nebo už dokonce nekouříte, může vám příroda pomoci dostat jedy z cigaret pryč z těla. Stačí, když přidáte některé druhy ovoce či zeleniny do jídelníčku. Kuřáků jsou v Česku asi dva miliony, to znamená, že touto závislostí trpí téměř...

Desatero proti chřipce a nachlazení

Desatero proti chřipce a nachlazení

Časy plískanic a chladného počasí jsou tady a s ním se jistě hodí i pár rad, jak se ubránit nachlazení a chřipce, která na nás nyní číhá na každém rohu. V těchto měsících si musíme především chránit naši oslabenou energii a posilovat vnitřní teplo. Základem pro to je...